יונת: "לתמוך בניסויים בחיות"

נועה ברגמן

בכנסת ערכו ישיבה מיוחדת לכבודה של כלת פרס נובל בכימיה עדה יונת, והיא ניצלה את המעמד כדי להביע דעה מעוררת מחלוקת. "עומדים על הפרק ניסויים בבעלי חיים, וצריך לשקול את הנחיצות שלהם גם מבחינה מדעית", אמר פרופסור יונת לחברי הכנסת. היא הוסיפה כי הזכייה שלה גרמה לבנות להבין שגם נשים יכולות לעסוק במדע

כלת פרס נובל הפרופסור עדה יונת, קראה היום (ב') לחברי הכנסת לתמוך בביצוע ניסויים בבעלי חיים גם אם לא מדובר בעמדה פופולארית. את הדברים אמרה יונת במהלך ישיבה מיוחדת בכנסת לכבודה.

"אנו מבקשים מאוד מכם שתמזערו את החלק הפופוליסטי בהחלטות מדעיות, ושתתבססו בבקשה על צרכי המדע ופחות על דעת הכלל. ברגע זה מה שעומד על הפרק זה ניסויים בבעלי חיים שצריך לשקול אותם גם מבחינה מדעית, לא רק מבחינה פופוליסטית", אמרה יונת.

הפרופסור קיבלה במתנה מהכנסת חנוכייה מתערוכת היודאיקה של בית התפוצות. החנוכייה, שעשוייה כלים שלובים (בין היתר מבחנות) באה לייצג שילוב של מדע וישראליות. כלת פרס נובל התייחסה בין היתר על הימצאות נשים במדע, ואמרה כי היא מרגישה שהזכייה שלה גרמה ליותר בנות להבין שנשים יכולות להיכנס ולעסוק בעולם הזה.

בישיבה היא שבה הדגישה כי צריך להוסיף עוד תקציבים לקהילת המחקר בישראל: "לא ייתכן שמדענים יתעסקו בגיוס ואיסוף תרומות, במקום להתמקד במחקר שלהם". עם בחירתה לכלת הפרס הנחשב אמרה יונת כי התחזיות השחורות לפיהן אין עתיד למדע בארץ – מופרכות מיסודן. "יש מדענים יוצאים מן הכלל בדור הצעיר, שעושים מדע נהדר. נכון, חלקם עוזבים, אבל לומר שאין מדענים – זה לא נכון. קיבלנו תקציבי מחקר אירופיים בהיקף בלתי ניתן להשוואה לארצות אחרות".

לכתבה בגל"צ לחץ כאן
Which, I might add, give them access to social media when they want to cheap essay that portal talk, or games apps when they're bored.